POVZETEK: NUJNO ZAHTEVAMO:
• ustanovitev neodvisnega medicinskega preiskovalnega odbora,
• anonimno sporočanje varnostnih odklonov neodvisni agenciji za VARNOST,
• uveljavitev nekrivdne odškodninske sheme.
Iniciativa pacientov smo za zdaj še neformalna skupina posameznikov, ki nas povezuje to, da smo bodisi sami bodisi naši svojci bili žrtve hujših varnostnih zdravstvenih odklonov in incidentov. Gre za dogodke (med 1000 in 1500 smrti letno), ki bi jih bilo možno preprečiti, če bi v Sloveniji poznali sistemsko obravnavo varnostnih odklonov.
Naše sodelovanje in delovanje je usmerjeno v več različnih aktivnosti na prostovoljnih načelih po zgledu zagovorništva in nevladnih organizacij.
Ena od teh aktivnosti je priprava skupnega stališča do osnutka Zakona o kakovosti v zdravstvu. Naš pogled na zakon je specifičen predvsem iz stališča naše osebne izkušnje z obstoječim sistemom (ne)obravnave varnostnih odklonov v zdravstvu. Iz prve roke lahko sporočimo naše skupne izkušnje nedelovanja sistema, ki bi sistematično preprečeval škodljive zdravstvene odklone, ki bi jih bilo možno preprečiti.
Pripravo osnutka Zakona o kakovosti v zdravstvu načeloma pozdravljamo, saj je Ministrstvo za zdravje s tem pokazalo vsaj malo dobre volje, da bi začelo reševati na sistematičen način izboljšanje varnosti pacientov pri njihovih obravnavah.
Vsebinsko pa je osnutek zakona usmerjen zgolj na vsebine zdravstvenega osebja in ne izhaja iz kakovosti, kaj šele varnosti pacienta. Upamo, da se bo v popravkih upoštevalo mnenja pacientov in dalo v Zakonu pacienta na prvo mesto ter da bo izhajala vsebina na osnovi kakovostne in varne obravnave pacienta. Tako bomo razumeli, da Ministrstvo za zdravje ni zgolj »Ministrstvo za zdravnike«, ampak tudi »Ministrstvo za paciente«.
Tako v nadaljevanju pričakujemo, da Ministrstvo za zdravje organizira tudi širšo javno predstavitev in okroglo mizo ne zgolj za zdravstvene delavce, temveč tudi v sodelovanju z Zvezo organizacij pacientov Slovenije ter druge zainteresirane javnosti s strani pacientov, na kateri bo možna predstavitev dejanskih dejstev, kaj potrebujemo pacienti in kaj pričakujemo od zdravstvenega sistema, ne pa zgolj enostranske razprave, kaj si mislijo zdravstveni delavci o pacientih in kaj po njihovem mišljenju pacienti potrebujejo.
Obstoječi osnutek Zakon uvaja agencijo, s katero se v osnovi strinjamo predvsem v tistem delu, če se loči nadzor zdravnikov nad samimi seboj. Predlagamo pa, da se v Zakon uvede naslednje vsebinske sklope, ki bodo temeljili na varnosti pacientov in postopkih za varnost pacientov:
- jasno opredeliti varnost pacienta in definirati, kaj so zdravstveni odkloni, incidenti in kaj vsebinsko zajemajo;
- jasno opredeliti avtomatizirano obvezno spremljanje in sporočanje podatkov, ki ne smejo dodatno obremenjevati zdravniškega osebja pri poročanju. Pri tem uvesti obvezno sporočanje zdravniških odklonov ter v primeru neporočanja predvideti strožje kazenske sankcije za tistega, ki ne poroča oz. organizacijo. Uvesti možnost anonimne prijave zdravniških odklonov in incidentov s strani zdravstvenega osebja, pacienta ali kogarkoli, ki opazi odklon neodvisni agenciji;
- jasno opredeliti postopke pritožb pacientov v navezavi in nadgradnjo z že obstoječim postopkom preko varuha pacientovih pravic z uvedbo odškodninskega postopka in odškodnine v primerih, ko nastane za zdravje nepopravljiva škoda ali smrt, ki bi ji bilo možno preprečiti;
- v primerih, ko pride pri obravnavi do izgube življenja, mora takoj vstopiti v veljavo neodvisen medicinski odbor s preiskovalnimi pooblastili, sestavljen iz pravnika, zdravnika v povezavi z izvedencem določenega področja, ter podati poročilo zdravnikom in svojcem o ugotovitvah v 24 urah oziroma takoj po opravljeni neodvisni obdukciji. V postopek se vključi tudi psihologa, ki nudi pomoč svojcem, ter varnostnega inženirja, podobno, kot je to urejeno pri preiskovanju letalskih nesreč;
- rezultati se javnosti objavijo anomizirano v skupnih mesečnih poročilih.
Pripravila Iniciativa svojcev
žrtev domnevnih zdravstvenih napak
Celotno besedilo stališča Iniciative svojcev do osnutka Zakona o kakovosti v zdravstvu (*.pdf)